Sırrı Usta hikayesini anlatıyor

Sırrı Usta, Nam-ı Diğer Sırrı Usta;
Çiğköftenin lezzeti ve ustalarıyla meşhur ilimiz Adıyaman doğumludur. Tamamen kendine has özel formülü ile ürettiği çiğköftesine kendi ismini vererek, bu özel lezzeti geniş kitlelere tanıştırmak için 1997 yılında İstanbul'a gelmiştir.

Sırrı Usta Çiğköfte imalatını İstanbul'da tesisleştirmiş ve muhteşem çiğköfte lezzetini bayilikler vererek Türkiye geneline yaymaya başlamıştır...

Çiğ köftenin sırrı Sırrı Usta'dadır.


Neden?
Herkes çiğköfteci olur mu? Ne dersiniz? Sırrı Usta kullandığı 41 çeşit hammaddeyi özel bileşim ve yöntemler ile ürüne dönüştürür. Bu kullanılan hammaddeler, çarşıdan, pazardan rastgele alınmazlar. Tüm hammaddeler Anadolu'muzun çeşitli bölgelerinden hormonsuz, tarımsal ve sanayi artığı kimyasal bölgelerden uzak yetişen, tertemiz bölgelerin doğal ürünleridir. Biberlerimiz özel fırınlama yöntemiyle binlerce yıllık tecrübeyle katkısız fırınlanır. Bu biberler sindirime ve mideye faydalıdır. Salçalarımız özel tarlalarda temiz sularla yetişen doğal domateslerden oluşur. Bilindiği gibi salça bir kültürdür. Yüzyıllardır deneysel birikimle oluşturulan salçalarımızın sağlığa uygunluğu ve doğallığı kanıtlanmıştır. Kullandığımız tüm ürünler Ortadoğu ülkelerinde yaşayan halkların yemek kültürünün temel maddeleridir.

Doğallık bir yemek kültürü oluşmasındaki en büyük etkendir ve bizler bu etkeni çok önemseyerek işimizi yapıyoruz. Damak zevkinin birinci şartı doğallıktır. Bu bizim temel düşünce prensibimiz olmuştur.

Biz farklıyız. Biz, hızlı yaşamın, ayakta ve sağlığa zararlı olan hızlı-yemek (fast-food) anlayışının dışındayız. Biz farklıyız, çünkü çiğ köftenin emekle pişirildiğinin kanıtı ve temsilcisiyiz. Sizleri satış noktalarımıza bu zevki tatmak için bekliyoruz.