Çiğköfteci Sırrı Usta | Sırrı Tadında...

KURUMSAL

SIRRI USTA KİMDİR?

MİSYON VE VİZYON

ÇİĞKÖFTE NEDİR?

AMBALAJ VE SEVKİYAT

BELGELERİMİZ

SIRRI USTA KİMDİR?

SIRRI USTA; ÇİĞKÖFTENİN LEZZETİ VE USTALARIYLA MEŞHUR İLİMİZ ADIYAMAN DOĞUMLUDUR. TAMAMEN KENDİNE HAS ÖZEL FORMÜLÜ İLE ÜRETTİĞİ ÇİĞKÖFTESİNE KENDİ İSMİNİ VEREREK, BU ÖZEL LEZZETİ GENİŞ KİTLELERE TANIŞTIRMAK İÇİN 1997 YILINDA İSTANBUL'A GELMİŞTİR.

SIRRI USTA'NIN TEZGAHTA BAŞLAYAN YOLCULUĞU ÇİĞKÖFTE İMALATINI İSTANBUL'DA TESİSLEŞTİRMESİYLE DEVAM ETMEKTEDİR. ŞİMDİ SIRRI USTA BU LEZZETİ BAYİLİKLER VEREREK TÜRKİYE GENELİNE YAYMAYA BAŞLAMIŞTIR...

MİSYON VE VİZYON

SIRRI USTA HER ZAMAN İLKELİ VE TİTİZLİĞİNİ ÖN PLANDA TUTAR

SIRRI USTA YAPTIGI İŞİN GIDA VE HİZMET SEKTÖRÜ OLDUĞUNUN BİLİNCİYLE HAREKET EDER. BU NEDENLE ÖNCELİKLİ OLARAK HİJYEN KONUSUNA DİKKAT EDER. AYRICA ÜRETİM AŞAMLARININ HER NOKTASINDAKALİTEYİ ÖN PLANA ÇIKARIR.KULLANILAN MALZEMEDEN SEVKİYATA, BAYİNİN TEZGAHIA KADAR HER AŞAMADA KALİTEYİ KORUMAYA ÖZEN GÖSTERİR.

AYNI ZAMANDA HİZMET SEKTÖRÜNDE OLAMANIN BİLİNCİYLE,BAYİLERİNDE GÜLERYÜZLÜ VE MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ ODAKLI BİR ÇALIŞMA SİSTEMİNİ BENİMSER.

KISACASI "KENDİ YEMEDİĞİNİ BAŞKASINA YEDİRME" İLKESİ İLE HER MÜŞTERİYİ KENDİSİ GİBİ GÖREREK SON DERECE TİTİZ ÇALIŞILIR…

HEDEFİMİZ DOĞRU YATIRIMLA BÜYÜMEK

EN BÜYÜK HEDEFİMİZ BÜYÜK KİTLELERE ULAŞMAKTIR.BUNU DA SEÇKİN BAYİLERİMİZİN SAYISINI ARTIRIRAK YAPMAK AMACINDAYIZ. BÖYLECE HEM İSTİHDAMI ARTIRIP HEM DE NEFİS LEZZETİ HERKESLE PAYLAŞMAKTIR.

EN ÖNEMLİ İLKELERİMİZDEN BİRİSİ DE "BERABER BÜYÜME"DİR. SIRRI USTA OLARAK ÜRÜETİMDEKİ BÜYÜMEMİZİ BAYİLERİMİZE DE YANSITMAK AMACINDAYIZ. BAYİLERİMİZİN GÜÇLENMESİ VE KALİTE VE ORTAMININ ARTMASI İÇİN GEREKLİ KURUMSALLIĞA EN ÜST DÜZEYDE ULAŞMAK EN TEMEL PRENSİBİMİZDİR.

BAYİLERİMİZİ SIRRI USTA AİLESİNİN BİR PARÇASI OLARAK GÖRMEKTEYİZ.BU NEDENLE HER BAYİMİZLE TEK TEK İLGİLENİRİZ.

ÇİĞKÖFTE NEDİR?

NEDİR BU ÇİĞKÖFTE?

ÇİĞKÖFTE ÖNEMLİ BİR GIDA MADESİDİR. İÇERDİĞİ MADDELER TEK TEK ELE ALINDIĞINDA HER BİRİSİ VÜCUDA AYRI AYRI FAYDASI OLAN GIDALARDIR. TEMELDE BULGUR, SALÇA, BİBER VE BAHARAT İÇERİR. CEVİZ VE FINDIKLA LEZZET OLARAK ZENGİNLEŞTİRİLEREK SUNUM YAPILIR. ELBETTE BURADA HÜNER KULANILAN MALZEMENİN KALİTESİ, DOĞALLIĞI, KULANILAN ORANLAR VE DAHADA ÖNEMLİSİ USTANIN EL MARİFETİDİR. HERKES ÇİĞKÖFTE YAPABİLİR AMA HERKES YENİLDİĞİNDE MİDEDE YANMA YAPMAYAN MEMNUYİYET VERİCİ LEZZETE SAHİP ÇİKÖFTE YAPAMAZ.

ŞİMDİ ÇİĞKÖFTENİN İÇERDİĞİ BAZI MADDELERE KISACA BAKALIM.

BULGUR: KANDAKİ YAĞLARI DÜŞÜRÜCÜ YÖNÜ OLDUĞU BİLİNEN POSA / LİF BAKIMINDAN OLDUKÇA ZENGİN BİR GIDADIR. ÇİGKÖFTEMİZDE ESMER BULGUR KULLANMAKTAYIZ.

SALÇA: A-B-C VİTAMİNLERİNE SAHİP,LEZZET VERİCİDİR.MİDE VE BAĞIRSAK SİSTEMİNE FAYDALARI ÇOKTUR.

BİBER: KIRMIZI BİBER,YÜKSEK ORANDA A VİTAMİNİ İÇERİR.AYRICA B6,E VİTAMİNİ,C VİTAMİNİ, RİBOFLAVİN,POTASYUM VE MANGANEZ İÇERİR.

SARIMSAK: SARIMSAĞIN BİLİNEN ONLARCA FAYDASI VARDIR.TANSİYONU DÜZENLER VE ANTİBİYOTİK ÖZELLİGİ VARDIR.

CEVİZ VE FINDIK: CEVİZ KOLESTROLÜN DÜŞÜRÜLMESİNİ SAĞLAR CİLDİ PARLATIR,FINDIK KALP DOSTU VE TAM BİR E VİTAMİNİ DEPOSUDUR.

AMBALAJ VE SEVKİYAT

10 VE 5 KG'LİK VAKUMLU PAKETLER...

ÇİĞKÖFTEMİZİN İMALAETİ SONRASINDA PAKETLEME İŞLEMİNE ÖZELLİKLE ÖNEM VERİLİR.

ÜRÜNLER PAKETİNE YERLEŞTİRİLİP VAKUMLANIR. 5 VE 10 KG'LİK VAKUMLU PAKETLER HALİNDE KUTULARINA YERLEŞTİRİLİR VE BAYİYE GİTMESİ İÇİN SOĞUTUCU DEPOYA SEVK EDİLİR.

NEDEN VAKUMLUYORUZ?

VAKUMLAMA İLE ÜRÜNÜ HAVA İLE TEMASI KESİLİR. BÖYLECE. İÇERİSİNDE BULUNAN BAHARATIN ERKEN FERMANTASYONU ÖNLENİR. BU İŞLEM İLE ZARALI BAKTERİ ÜREMESİNİ ÖNLENMİŞ OLUR. ÜRÜN PAKET AÇILMADIĞI SÜRECE UZUN SÜRE TAZE OLARAK KALIR.

BELGELERİMİZ

T.C. TARIM VE KÖY İŞLERİ BAKANLIĞI

İstanbul İl Müdürlüğü

ÇALIŞMA İZNİ ve GIDA SİCİLİ BELGESİ

T.C. TARIM VE KÖY İŞLERİ BAKANLIĞI

İstanbul İl Müdürlüğü

GIDA ÜRETİM İZNİ BELGESİ

T.C. TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ

Markamız Tescillidir

MARKA TESCİL BELGESİ

INTERSYSTEM TECHNİC CERTIFICATION

Kalite Yönetim Sistemi

TS EN ISO 9001:2008

INTERSYSTEM TECHNİC CERTIFICATION

Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi

TS EN ISO 22000:2005

HELAL SERTİFİKASI

Halal Inspect

TS OIC/SMIIC 1